Yedi Metalurji - Doğaya ve canlılara zararsız ürünlerYedi Metalurji - Doğaya ve canlılara zararsız ürünler
Ana Sayfa Hakkımızda Ürünler İletişim  
Ürün ve Hizmetler / Deri Bakım ve Temizleme Ürünleri / Pratik Bilgiler / Deri Yüzeyler için Yıkama Talimatları

Aslında deri ürünlerin tamamı LEDER FEIN®  Deri & Yüzey Yıkama Konsantrasyonu ile çamaşır makinesinde veya elde yıkanabilir. Doğru talimatları izlediğinizde ve uygulamayı istenen oda sıcaklığında yapmanız halinde derileriniz tertemiz olacaktır. Derilerinizin çekmeyeceğine dair garanti verebiliriz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
 • Çok kirlenen veya yıpranan deri yüzeyler (kol, yaka, sırt bölgesi gibi) önce elde temizlenirler ve bu sayede kirler biraz sökülür. Sonrasında fırça ile hafif uygulama yapılır.
 • Çok renkli deri yüzeylerde veya deri-kumaş karışımlarında veya çok açık renkli deri yüzeylerde renk bulaşmalarının önüne geçmek oldukça zordur. Bu eşyaları daima LEDER FEIN® Fixativ kullanarak temizleyiniz.
 • İki farklı ürünü bir arada yıkamayınız !
 • Kostümlerde tüm parçaları yıkamaya özen gösteriniz.
 • Bazı deri yüzeylerin renkleri yıkamalardan dolayı ağarmış veya solmuştur. Bu tür renk sorunları, genellikle temizlikten sonra ortaya çıkarlar; çünkü deri yüzeyin üzerindeki kir tabakası yüzeydeki renk kusurlarını örtebilir.
 • Piyasadaki deri türlerinin bazılarında daha kullanılmadan renk sorunları oluşabilmektedir veya bunlar üzerinde yağ katmanları kalmış olabilir. Bu deriler temizleme işleminden geçirilmelidir. Temizlik işleminden sonra derileriniz eski görüntüsüne kavuşacaktır.
 • Temizleme işlemine başlamadan önce deri nesne üzerindeki düğmelerin sağlam olması gerekmektedir.
 • Arka kısmı beyaz olan kuzu derilerinde genellikle yıkanabilir özellikte bir tabak bulunur. Bu tabağın olup olmadığından emin olmak için bu deriden küçük bir parça keserek yıkamayı deneyiniz. Şayet yıkadığınız parça çekiyorsa, bu deri yıkanamaz demektir.

Leder-Fixativ Öncesi Uygulama

Leder FixaktivLeder- Fixativ ürünündeki temel amaç, yıkama ile deri giysilerin canlı renklere kavuşmasını sağlamaktır. Bu ürün aynı şekilde Doğal ve anilin deri yüzeyleri üzerindeki su lekelerinin ve diğer lekelerin çıkarılması için de kullanılabilir.

Deri-Kumaş karışımlı ürünler, çok renkli deri türleri, siyah, kırmızı, mavi, bordu ve yeşil gibi boyama kapasitesi olan renkler için her zaman renk koruyucu ürünü kullanınız.

Etki: Deri tabağının, renginin ve yağının korunmasını sağlar. Yıkamadan kaynaklı hasarların önüne geçer. Bu nedenle bu ürünü deri yıkama sürecinden önce kullanınız.

 • Elde yıkanırÇamaşır makinesine atmayınız, elde yıkayınız.
 • Yaklaşık yarım şişe ürünü 5-10 litre su ile karıştırınız. Suyun sıcaklığı el yordamıyla 30 derece olarak belirlenmelidir.
 • Motor sürüş takımlarının temizlenmesinde bir şişenin tamamını kullanınız.  
 • Deri kısımların yüzeyine göre ürün miktarını ayarlayınız.
 • En azından 60 dakikalık bir uygulama yapınız.
 • Deri nesneyi su içerisinde bekletirken arada bir hareket ettiriniz.
 • Durulamadan çamaşır makinesine atınız.

Dikkat: Söz konusu ürün; hafif, akışkan ve doğal maddeler içermektedir. Kullanım esnasında ürüne dokunmayınız. Göz veya cilt ile temas halinde bol su ile yıkayınız. Çocuklardan uzak tutunuz.

Elde Yıkama için Deri & Yüzey Yıkama Konsantrasyonu

Elde Yıkama için Deri & Yüzey Yıkama Konsantrasyonu Ceket, manto, gömlek, pantolon, motor sürüş takımları, ayakkabılar gibi tüm süet ve yumuşak deri türlerinin yıkanması için uygun bir üründür.

Elde yıkama: Yıkama hacmine göre bir şişenin yarısını veya üçte birini yaklaşık 12 litre su ile karıştırarak 30 derecede kıvama getiriniz.  Motor sürüş takımlarını ve büyük mantoları yıkarken 1 şişenin tamamını kullanınız. Her yıkama için 30 dakika boyunca su içerisinde dinlendiriniz. Sonrasında yıkama kabından çıkararak durulayınız ve bir kerede suyunu sıkınız.

Yüzeysel Temizleme: Bir bez ile veya 1:50 incelikte bir sünger ile hafifçe siliniz. Motor sürüş takımlarını yıkarken fırça kullanınız.

Makinede Yıkama için Deri & Yüzey Yıkama Konsantrasyonu

Makinede yıkama koşulları altında maksimum 35 derecede yıkama yapmak uygundur. Ceket, manto, gömlek, pantolon, motor sürüş takımları, ayakkabılar gibi tüm süet ve yumuşak deri türlerinin yıkanması için uygundur.


Deri Giysilerin Bakımı
Her yıkamada çamaşır makinesi haznesine şişenin üçte birini veya yarısını boşaltınız.
 • Motor sürüş takımlarının temizlenmesinde bir şişenin tamamını kullanınız.  
 • Makinede yıkama koşulları altında maksimum 35 derecede yıkama yapmak uygundur. En sonda durulayınız.
 • Deriyi makinenin içinden çıkarınız ve oda sıcaklığında kurutunuz. Hacimli parçaların kuruması birkaç gün sürebilir.
 • Dikkat: Ütü ile kurutmayınız!
 • Kuruyan deri fazları birbirine yapışacaktır. Kuruyan kısımları geriniz ve bunu 15-30 dakika boyunca sıcak havaya maruz bırakınız. Nubuk ve süet derilerin bundan sonra iyi bir şekilde fırçalanması gerekecektir.
Pigmentli yumuşak deriler

Pigmentli veya üst yüzeyi boyalı olan yumuşak deriler, üst yüzeyinde renk katmanı bulunduran deri döşemelerdir. Bu deriler üzerine damlatılan bir damla su derinin kararmasına neden olmaz. Tipik olarak gündelik hayatta kullanılan ceketler ve motor sürüş takımları bu derilerden üretilirler. Bakım uyarısı: Kenarlardaki küçük kusurları Leder Fresh ile kapatabilirsiniz. Yumuşak deri yılda 1-2 kez LEDER FEIN® Deri Bakım &Empreneye Yağı uygulamasına tabi tutulmalıdır. Bu sayede deri korunur.

Açık Gözenekli Yumuşak Deriler (Anilin Deri)

Anilin deriler, koruyucu renk tabakasına sahip olmayan derilerdir. Tek bir damla su bile bu deri yüzeylerin kararmasına neden olabilir. Bakım önerisi: Bu deriler Aniline Cream ürünü ile suya karşı dayanıklı hale getirilebilirler. Bu tür derilerde oluşan renk atmaları, ancak uzman şirketler tarafından çıkarılabilir. Daha eski olan anilin derilerde Geriye doğru yağlama ve UV koruması gerekecektir. Bu koruma Anilin Protector adlı ürünümüz ile sağlanabilir. Burada sözü edilen bakım süreci yılda 1-2 defa tekrarlanmalıdır.

Süet Deriler

Süet deriler çok hassastırlar. Genellikle kaz derisinden ve sığır derisinden üretilen bu deri türü için önerilen bakım talimatları şu şekildedir: Süet deriler için yılda 1-2 kez Anilin Protector kullanılır. Bu sayede deri renk atmalarına ve yıpranmalara karşı korunur. Renk atmaları ancak yetkili uzman firmalar tarafından düzeltilebilir. Derinizi empreneye edebilmeniz için Süet Deri ve Kumaşlar için Deri Empreneye Spreyini kullanmanızı öneririz. Küçük lekeleri çıkarmak için fırçayla Nubuk Temizleyici ürünü kullanınız. 


Deri Temizleme ve Bakım Ürünleri Hakkında Pratik Bilgiler

KFZ ve mobilyalarda uygulama esnasında sesi azaltıcı tavsiyeler
Poliüretan kaplı parlak mobilya derileri veya sentetik deriler
GLD Ürününün yüzey üzerindeki “renk boyamalarına” karşı kullanılmasında izlenecek adımlar
Deri yüzeyler için yıkama talimatları

SWFObject 2 static publishing example page

Alternatif içerik

Kullanıcının bilgisayarında flash yüklü değilse burayı gösterecek Get Adobe Flash player

Deri Temizleme ve Bakım Ürünleri